Comparison of Lenovo LOQ vs SkyTech ST-AZURE3-1850-B-AM
Comparison of SkyTech ST-AZURE3-1850-B-AM vs Lenovo LOQ
Lenovo LOQ vs SkyTech ST-AZURE3-1850-B-AM
Comparison summary
  • For performance SkyTech ST-AZURE3-1850-B-AM has a better processor.
  • For displaying graphics LOQ has a better performing graphics card.
  • For carrying LOQ is lighter. It's also slimmer and smaller in size.
Compare technical specifications of Lenovo LOQ
Compare technical specifications of SkyTech ST-AZURE3-1850-B-AM
Lenovo LOQ
SkyTech ST-AZURE3-1850-B-AM
2026 modelAMD CPU
2025 modelAMD CPU
Compare specifications
Lenovo LOQSkyTech ST-AZURE3-1850-B-AM
Read more
AMD Ryzen 7 8745HXAMD Ryzen 7 7700X
Memory (RAM)?Memory increases the general speed of a gaming PC.
Read more
32gb32gb
GeForce RTX 5060 TiGeForce RTX 5070
Weight
23.14 lbs (10.5 kg)34.15 lbs (15.49 kg)
Size (length x width x height)
17.2 x 15.92 x 8.07 inches17.8 x 17.2 x 9.1 inches
(43.69 x 40.44 x 20.5 cm)(45.21 x 43.69 x 23.11 cm)
Operating system (OS)
Windows 11 ProWindows 11 Home
Hard drives
4000gb SSD
Release date
January 1, 2026June 1, 2025
Amazon.com List Price
Amazon.com Lowest New Price
Buy on Amazon.com
Game compatibility checker
Compare Lenovo LOQ / SkyTech ST-AZURE3-1850-B-AM vs other AMD gaming PCs:
Compare Lenovo LOQ vs CyberpowerPC GMA2900A2
CyberpowerPC GMA2900A2
Runs 90% of new games on recommendedPopular RTX 5060 Ti 8GB GPU2025 model16 GB RAMAMD CPU
Compare Lenovo LOQ vs SkyTech ST-AZURE3-1851-W-AM
SkyTech ST-AZURE3-1851-W-AM
Runs 80% of new games on recommended RTX 5070 GPU2025 model32 GB RAMAMD CPU
Compare Lenovo LOQ vs SkyTech ST-AZURE3-1812-B-AM
SkyTech ST-AZURE3-1812-B-AM
Compare Lenovo LOQ vs SkyTech ST-AZURE3-1896-B-AL
SkyTech ST-AZURE3-1896-B-AL
Runs 90% of new games on recommended RTX 5060 Ti 16GB GPU2025 model32 GB RAMAMD CPU
Compare Lenovo LOQ vs SkyTech Azure (ST-AZURE3-1604-B-AM)
SkyTech Azure
ST-AZURE3-1604-B-AM
Compare Lenovo LOQ vs SkyTech ST-AZURE3-1911-B-AM
SkyTech ST-AZURE3-1911-B-AM
Amazon.com description
【Powerful Storage】: 32GB DDR5 SDRAM Memory, 4TB Solid State Drive
【Lenovo LOQ Tower Desktop Ryzen 7】: AMD Ryzen 7 8745HX (up to 5.1 GHz max boost clock, 32 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads)
【Strong Graphics】: NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti (8 GB GDDR7 dedicated)
【External Ports and Slots】: Top: 1x USB Type-C, 2x USB Type-A, 1x Headphone/Microphone Combination Jack; Rear: 4x USB Type-A, 1x HDMI, 1x Headphone (3.5mm), 1x RJ-45, 1x Power Connector
ASIN: B0GCMFLHGN
Skytech Gaming Azure 3 Desktop PC, Ryzen 7 7700X 4.5 GHz (5.4GHz), NVIDIA RTX 5070 12GB, 1TB Gen4 NVMe SSD, 32GB DDR5 RAM 6000 RGB, 850W Gold ATX 3 PSU, 360mm ARGB AIO, Wi-Fi, Win 11
AMD Ryzen 7 7700X 4.5GHz (5.4GHz Turbo Boost) CPU Processor | 1TB Gen4 NVMe M.2 SSD – Up to 30x Faster Than Traditional HDD | 360mm AIO Liquid CPU Cooler with ARGB Fans, say goodbye to outdated and inefficient air coolers.