Comparison of MSECORE Mini (MV300) vs ASUS NUC 15 Pro (RNUC15SU9)
Comparison of ASUS NUC 15 Pro (RNUC15SU9) vs MSECORE Mini (MV300)
MSECORE Mini (MV300) vs ASUS NUC 15 Pro (RNUC15SU9)
Comparison summary
  • For displaying graphics MSECORE Mini has a lot better performing graphics card.
  • ASUS NUC 15 Pro has more memory.
  • NUC 15 Pro is thinner and smaller in size.
  • NUC 15 Pro is cheaper.
Compare technical specifications of MSECORE Mini (MV300)
Compare technical specifications of ASUS NUC 15 Pro (RNUC15SU9)
MSECORE Mini (MV300)
ASUS NUC 15 Pro (RNUC15SU9)
2025 model
2026 model
Compare specifications
MSECORE Mini (MV300)ASUS NUC 15 Pro (RNUC15SU9)
Read more
-Intel Core Ultra 9 285
Memory (RAM)?Memory increases the general speed of a gaming PC.
Read more
2gb64gb
GeForce RTX 4060 TiIntel Arc 140T
Weight
12.13 lbs (5.5 kg)-
Size (length x width x height)
10.6 x 8.4 x 2.16 inches5.67 x 4.41 x 1.65 inches
(26.92 x 21.34 x 5.49 cm)(14.4 x 11.2 x 4.19 cm)
Operating system (OS)
Windows 11 ProWindows 11 Pro
Hard drives
2000gb SSD2000gb SSD
Release date
June 24, 2025March 23, 2026
Amazon.com List Price
Amazon.com Lowest New Price
Buy on Amazon.comBuy on Amazon.com
Game compatibility checker
Compare MSECORE Mini / ASUS NUC 15 Pro vs other portable gaming PCs:
Compare MSECORE Mini (MV300) vs ASUS ROG NUC 970 (RNUC14SRKU9189AUI)
ASUS ROG NUC 970
RNUC14SRKU9189AUI
Runs 80% of new games on recommended RTX 4070 GPU32 GB RAM
Compare MSECORE Mini (MV300) vs HP Z2 Mini G1a (BN4F7UTABA)
HP Z2 Mini G1a
BN4F7UTABA
Runs 70% of new games on recommended 8050S GPU2025 model32 GB RAMAMD CPU
Compare MSECORE Mini (MV300) vs ASUS NUC 15 Pro (TUF Gaming)
ASUS NUC 15 Pro
TUF Gaming
Runs 50% of new games on minimumIntel Arc 140T GPU2025 model32 GB RAM
Compare MSECORE Mini (MV300) vs MSECORE Mini (MV300)
MSECORE Mini
MV300
RTX 4060 GPU2024 model
MSECORE Mini
MV300
RTX 4060 Ti GPU2025 model
Amazon.com description
【Comes with 14th Gen CPU】This mini computer is equipped with Core i9-14900F processor. There are sixteen efficient-core and eight performance-core, 32 threads, 36M cache. Processor operating frequency from 1.5GHz to 5.8GHz. It can provide powerful performance and decrease the power consumption according to the task complexity. This processor also support DL Boost, GNA 3.0 and more advanced technologies.
【Powerful Graphics Card】Equipped with GeForce RTX4060Ti 8G GDDR6 video card, provide better performance but the power consumption is lower than RTX3060Ti. It supports third-gen ray tracing function and can give you better impersive videos experience. There are 4352 CUDA Cores, GPU Clock from 2.31GHz to 2.54GHz. The PC is good for video editing, graphcis design or video games.
【High Speed RAM&SSD】The motherboard supports dual DDR5 RAM, max 64GB(32GB*2), has one M2 2280 PCIE 4.0 SSD port and support to add double 2.5inch SATA HDD/SSD. This PC is installed with 64G DDR5 RAM, 2T PCIE 4.0 SSD. The Apps can get fast and smoothly respond from the high speed large RAM and hard drives. If you add the 2.5" SATA HDD, it is fixed inside the case cover.
【Compact Design】The product size is 270* 215* 55MM (10.6* 8.5* 2.2inch), it's small and will not take too much space on the desktop, making your desktop more tidy. It is also convenient for you to carry it out on trip. We provide two years hardware warranty (not including the humen damage) and lifetime technicial support. If you have any questions, feel free to contact us.
ASIN: B0D3BPCQT4
⚡ Powerful AI & Multitasking Performance – Experience next-level speed with the Intel Series 2 Core Ultra 9 285H (16C/16T, up to 5.4GHz) and Intel Arc 140T GPU. This AI Mini PC delivers up to 99 TOPS AI power and 18% faster performance than previous generations—perfect for AI computing, 3D modeling, gaming, and content creation. Includes a wireless keyboard and mouse for instant productivity.